Dünya Çocuk Kitapları HaftasıDünya Kitap Günü, Kütüphaneler Haftası gibi belirli günler ve haftaların yanında Dünya Çocuk Kitapları Haftası'nın da olması bence çok güzel. Çünkü çocuklara yönelik olan her şey ince elenip sık dokunmalı.
Ben de bu nedenle bilgiyi sizlere doğru nakledebilmek için alıntıladım.

Okumak; İnsanı geliştiren ona yeni dünyalar kazandıran, bilgi, görgü ve bakış açısını geliştiren en önemli etkinliklerden biridir. Uygar toplumlar, okuma oranının yüksek olduğu toplumlardır. Bu nedenle okumayı alışkanlık haline getirmek çok büyük önem taşımaktadır.

Okumanın önemi, beraberinde kitabın önemini de ortaya koymaktadır. Kitaplar bize değişik yaşamlar sunan, kültürümüzü zenginleştiren bilgimizi arttıran en iyi dostlarımızdır.

Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda edinilir. Bu nedenle çocuklara okumayı sevdirmeli, okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Bu amaçla her yıl Kasım ayının 2. Pazartesi günüyle başlayan hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanır. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenir, çocuklara kitap okumanın önemi kavratılmaya çalışılır.

İlk kez 1917 yılında Amerikalı kütüphane yöneticileri tarafından kitap haftası düzenlenmesi önerilmiştir. Bu öneri kitapseverler arasında sevinçle karşılanır. Yazarlar, aydınlar, yayıncılar böyle bir hafta düzenlemek için çalışmalara başlarlar. Çocuk kitapları haftası zaman içerisinde tüm dünyada kutlanmaya başlanır.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nın Amaçları
 • Çocuklara kitap okuma sevgisini kazandırmak
 • Daha çok ve daha kaliteli çocuk kitabı yazılmasını ve yayınlanmasını sağlamak
 • Anne, baba ve çocukları kitap almaya yönlendirmek
 • Çocukların evlerinde kitaplık kurmalarını teşvik etmek
 • Okul ve sınıf kitaplıklarına kitap sağlamak
 • Çocuk kütüphanelerinin sayısını arttırmak
 • Ders kitabı dışındaki kitaplarında okunmasını sağlamak
 • Kitabı temiz kullanma alışkanlığı kazandırmak
 • Yeni çıkan çocuk kitaplarının takip edilmesini sağlamak
 • Kitap okuma teknikleri, özet çıkartma ve not alma gibi konularda çocuklara rehberlik etmek
 • Çocuklarla yazarların, imza günü etkinlikleri ile yüz yüze gelmesini sağlamak 
Kaynak: Belirli Günler ve Haftalar / Semra Harut, Gün Yayıncılık, 2004

Ancak beni çok üzen bir durum var bu hafta etkinlikleri ile ilgili, etkinliklerin önemli bir kısmı Pendik Neomarine Çocuk Kültür Merkezi'nde . Tüm yurtta etkinlikler yapılıyor mudur öğrenemedim tabi ki, çünkü internette hafta ile ilgili iki sayfa var ve her ikisinde de doğal olarak sponsorlu etkinlikler mevcut. Bu sayfaların linklerini aşağıda vereceğim. Ancak sizlere İstanbul dışında yaşıyorsanız , yaşadığınız şehir ve ilçede nerede etkinlik olduğunu araştırmak düşüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fırın Kızmışken : Dolmadan Artan Kabak İçi Değerlendirme ve Beşamelli Tavuk

Maniküre SON !

NEDİR BU BULLET JOURNAL (BUJO)?