Ağva - Tartaruga Motel - Şile


Merhaba ,

Gecikmiş bayram tatili yazımı en sonunda yazmaya fırsatım  oldu. İstediğim gibi paylaşım hızıma kavuşamıyorum bir türlü. Birçok sebebi var bu durumun ancak sizleri bunlarla sıkmaktansa güzeliklerden bahsetmeyi tercih ederim. 

Öncelikle Ağva İstanbul'un Şile ilçesine bağlı sevimli bir Karadeniz beldesi ve biz ailecek bu Kurban Bayramı'ndaki tatilimizi orada geçirdik. Bayramın ilk günü kahvaltımızı yaptıktan sonra Bahçeşehir'deki evimizden çıktık ve yaklaşık 2-2,5 saat civarında Ağva'ya ulaştık.

Ağva'ya ulaşmak için Şile'den sonra iki yol mevcut birisi sahil yolu diye geçiyor, ormanların içinden köylerden geçerek çok az bir kıyı şeridi ile Ağva'ya ulaşıyor. Şile'yi geçtikten sonra Çayırbaşı köyünden sola dönülerek Kabakoz,Karacaköy,Şuayipli ve Kurfallı köyleri üzerinden Ağva'ya varıyor. Diğer yol ise bu yolla aynı manzaraya sahip olan ancak daha bozuk olan bir yol. Yine Çayırbaşı köyünden sağa dönülerek Yeniköy,Teke ve Gökmaslı köyleri üzerinden Ağva'ya ulaşıyor.

Bizim otelimiz Tartaruga Motel, Ağva'nın merkezinde değil de, beldeyi iki taraftan kuşatan nehirlerden Göksu Nehri'nin kenarında yer alıyor. Ağva'nın içinden Göçe-Kandıra tabelasını takip ederseniz, Tartaruga Motel'in yolun sağında kalan giriş tabelasını görebilirsiniz. (Greenline ve Wineport Lodge yi geçtiktan sonra) Tabeladan döndükten sonra asfalt olmayan yoldan içeri doğru 200 metre civarı ilerleyince sağ tarafınızda motelin binasını ve park yerini görebilirsiniz.


4 otel odası, 2 bongalov kulübe, yemek ve kahvaltı servisinin yapıldığı kapalı taraça ve Göksu Nehri'nin kıyısında bulunan oturma bölümlü iskelesi ile birlikte çok sevimli 6 oda kapasiteli küçük, samimi ve temiz bir motel Tartaruga. Sahipleri Levent Bey ve Günay Hanım benim gibi Gazi Üniversitesi mezunu , üstelik branşları da müzik. Bu da akşam yemeğindeki sıcak ortamın müzikle şenlenmesini garanti ediyor. Ayrıca Günay hanımın süper reçelleri kahvaltıyı , güzel mezeleri ise akşam yemeğini süslediği için doğal damak tadı olanlar için bulunmaz bir nimet.İlk gün yağışlı olduğu için ve bizim yanımızda annem ile Mehmet olduğundan otelimizin dışına çıkamadık. Ancak, bayramın ikinci günü kahvaltının hemen ardından açan güneş ile Ağva'nın içini keşfe çıktık. Aşağıdaki haritadan da anlaşılacaği gibi iki nehrin Karadeniz'ee döküldüğü bir cennet Ağva.Plaj ve iki deniz feneri


Dalgakıranlar ve iki deniz feneri


Nehirin denize kavuştuğu kısımdaki 
salaş lokantalar


Deniz fenerinin yanından plajın görünüşü

Mehmet öğle uykusuna yatınca da otelimizin iskelesinde bulunan deniz bisikleti ile (Kano seçeneği de mevcuttu) Göksu Nehri'ni keşfetmeye karar verdik. Kuş sesleri, kaplumbağa ile balık şılapları ve yaprak hışırtıları eşliğinde müthiş bir doğa gezintisi oldu.

Bayramın 3. günü oteldeki dostlarımızla vedalaşıp güneşli havada gezerek evimize dönme kararı ile Tartaruga'dan ayrıldık. Levent Bey'in "Ağva'dan ayrılmadan Kilimli Koyu'nu görün" tavsiyesi üzerine arabamıza atladık ve Karadeniz kıyısı bu müthiş koya gittik.Kilimli koyunda çaylarımızı içip Şile'ye doğru yolumuza devam ettik. Yukarıda da bahsettiğim gibi Şile'den sonra Ağva'ya ulaşmak için 2 yol vardı; biz gelirken Sahil Yolu denilen yoldan gelmiştik, dönüşümüzü Gökmaslı, Teke ve Yeniköy üzerinden yaptık.

Şile'de yürüyüş yapıp hamsilerimizi yedikten sonra çarşıdaki ŞİLE BEZİ mağazalarına da uğramayı ihmal etmedik tabi. Sezon sonunun da gelmesi nedeniyle fiyatlar çok iyiydi, çeşitler ise muazzamdı.

Güzel geçen Mehmet'le olduğu için yorucu ama ailecek olduğu için çok keyifli bir tatilin ardından ; köprülerdeki trafik nedeniyle 2,5-3 saat süren bir yolculuk ile evimize döndük.

Ağva küçük çocuk ve yaşlılara uygun bir tatil yeri değil. Biz annem ve Mehmet dolayısıyla varolan orman içi yürüyüş parkurlarını vb. yürünerek gezilecek yerleri göremedik maalesef. Bunun için karıkoca başbaşa bir kez daha gideceğiz. Ayrıca Ağva'da otellerin hep 2 gecelik rezervasyonla çalışması çok mantıklı;  sessizlik, doğa, dinginlik çok güzel ama 2 gün kesinlikle yeterli hele bir de yağmur varsa 1 gece yatmak bile yeterli olabilir.

İşte benim Ağva notlarım, ben çok keyifli bir tatil geçirdim. Sizlerinde Şile ve Ağva'ya giderek ülkemizin bu cennet köşesini keşfetmenizi dilerim.

Sevgiler...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fırın Kızmışken : Dolmadan Artan Kabak İçi Değerlendirme ve Beşamelli Tavuk

Maniküre SON !

Fitness ve Pilates :)